Translate this page

Projekt: Yucca brevifolia jaegeriana i Carnegiea gigantea

W pewien sposób nadłamałam zasady własnego bloga, który jest o hodowli różnych gatunków palm, ale postanowiłam też stworzyć kącik o hodowli pięknych i mało spotykanych roślin pustynnych, należących do rodziny kaktusów, agaw i sukulentów.
Na pierwszy ogień poszła Yucca brevifolia jaegeriana, bowiem na resztę nasion czekam na przesyłkę. Y. brevifolia jest wszystkim znana i nieznana. Znana wszystkim obok kaktusów kolumnowych z westernów. Jest gatunkiem endemicznym, który w naturze występuje tylko w południowo - zachodnich Stanach Zjednoczonych (na pustyni Mojave w USA (Joshua Tree National Park), Arizona (Joshua Forest Parkway), Nevada, Kalifornia, Utah) i jest potężnym drzewem, które może dożyć nawet 900 lat.


Z powodu krótkich, sztywnych, zakończonych ostrym cierniem liści mało kto hoduje ją w domu lub ogrodzie. Ja podjęłam się tego zadania. Y. brevifolia bardziej znana jest właśnie Amerykanom, gdzie można ją coraz częściej spotkać również w hotelach, czy innych budynkach użyteczności publicznej.

Wyróżniamy dwa podgatunki Yucci brevifolii: 1) Yucca brevifolia herbetti (odkryta przez Johna Herberta Webbera, 1942) oraz 2) Yucca brevifolia jaegeriana (Edmund Jaeger, 1935), czyli tą co ja mam. Różnią się one tylko tym, że ten pierwszy podgatunek występuje głównie w zachodniej i południowej części Pustyni Mojave, jest większy i ma dłuższe liście, tworzące odgałęzienia tylko podczas kwitnięcia. Drugi podgatunek, który ja mam występuje we wschodniej części tej pustyni, jest mniejszy, ma bardziej gęste liście, które mogą tworzyć odgałęzienia już przed pierwszym kwitnięciem.

Yucca ta jest inaczej zwana Drzewem Jozuego, a to dlatego, że pierwszym osadnikom - mormonom przypominała wzniesione ku niebu ręce modlącego się, biblijnego proroka Jozuego, który podniósł ręce w modlitwie o przewodnictwo w Ziemi Obiecanej. Yucca brevifolia mimo iż dorasta do 12 metrów wysokości i 3,5 m w obwodzie, nie jest stricte prawdziwym drzewem, lecz byliną należącą do rodziny agawowatych. Zapach jej kwiatów przypomina aromat orzecha kokosowego.

Stosując się do instrukcji w tym filmie:

Posiałam zakupione nasionka do kubeczka i czekam na skiełkowanie.


Po 9 dniach nasionka yucci zaczynają kiełkować 😊 

9 marca 2018. Kiełkują dwa nasionka z pięciu. Dwa jeszcze się nie wybiły, ale sprawdzałam.

Dodatkowo przyszła nowa dostawa nasion, w tym karnegii olbrzymiej:

Które zostały posiane 11 marca do mieszanki torfu do wysiewu nasion, piasku i perlitu (1 : 1 : 1)

Po prawie miesiący y. brevifolia wygląda tak:

10 kwietnia 2018 roku. Sadzonki y. brevifolii przesadziłam do większych doniczek. Mają już spore korzenie.
Jako, że nie mieszkam w USA użyłam mieszanki ziemi uniwersalnej, włókna kokosowego, piasku i perlitu.

Tak wygląda jedna z sadzonek yucci na dzień 16.04.2018.

C.d.n...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój komentarz zostanie zatwierdzony przez administratora.