Translate this page

sobota, 23 marca 2019

Wypełniacze do podłoży

Ostatnio ktoś zadał mi pytanie o wypełniacze/użyźniacze do podłoży. I zauważyłam, że mieszały mu się te dodatki do tego stopnia, że chciał wszystkie razem dodać do ziemi dla palm. Dlatego postanowiłam napisać o tym osobny post, a właściwie ująć w formie infografiki wszystkie minerały należące do jednej rodziny pod względem wypełniaczy, tak aby to było dla każdego zrozumiałe i nie myliło się już na przyszłość. A są nimi:

Czym się one różnią? Są to rozdrobnione minerały różnych skał, zatem różnią się tylko strukturą, i niewielkimi właściwościami biochemicznymi. Każde ma takie samo zadanie - rozpulchnianie podłoża oraz zapewnienie odpowiednich warunków roślinie.

I tak keramzyt (ang. LECA) jest tani i ma wiele pożytecznych właściwości. Jest całkowicie obojętny chemicznie, nie jest rozpuszczalny ani wypłukiwany przez wodę. Jest też odporny na działanie szkodników, pleśni, grzybów, co zmniejsza ryzyko chorób roślin. Jest materiałem trwałym - nie traci swoich właściwości, co umożliwia jego długotrwałego wykorzystywanie dla różnych celów w przesadzaniu roślin.

Antuka to wypalana specjalna glinka w odpowiedniej temperaturze (średnica 2-4 mm). Używana jako składnik podłoża w celu wentylacji (cyrkulacji powietrza) lub jako wierzchnia warstwa w doniczce dzięki czemu roślina wygląda ładnie. Antuka jest ciepła w odróżnieniu od żwiru czy piasku. Nie zawiera składników pokarmowych. Zastosowanie do roślin trudnych w uprawie (kaktusy, sukulenty, caudexy) lub w hydroponice.

Lawa/pumex/tuf to część pozostałości po erupcji wulkanu. Również dobra do podłoża, jako grys bogaty w mikro i makroelementy wpływający korzystnie na rozwój roślin.

Zeolit jest czystym naturalnym produktem mineralnym, który może wymieniać jony wody z jonami zawartymi w zeolicie. Zanieczyszczenia usuwane są z wody poprzez absorbcję minerału. Pochłania metale ciężkie i wiele innych zanieczyszczeń, zapobiegając przedostawaniu się ich do roślin. Zastosowanie zeolitu umożliwia mniej częste i obfite podlewanie roślin oraz optymalizuje warunki wodne i zapobiega wysuszaniu gleb i podłoży.

Perlit to minerał pochodzenia wulkanicznego o białej barwie. Jest neutralny chemicznie. Dzięki temu posiada szerokie zastosowanie w uprawie roślin. Wpływa na rozluźnienie, napowietrzenie i spulchnienie podłoża. Łatwo też magazynuje i oddaje wodę, przez co pomaga utrzymać stałą wilgoć potrzebną kiełkującym nasionom. I jest tani - kosztuje tylko parę złotych.

Seramis składa się z lekkich i porowatych granul wyprodukowanych z wysokiej jakości, oczyszczonej gliny. Granule Seramis są bardzo lekkie, nie zbrylają się oraz nie tracą swojej struktury. Doskonale zastępuje zwykłe podłoże do kwiatów domowych podczas przesadzania roślin. Granule wchłaniają wodę a następnie stopniowo ją uwalniają, kiedy rośliny tego potrzebują. Unikalna, porowata struktura magazynuje duże ilości wody podobnie jak gąbka. Równomiernie rozprowadzają wilgoć, zapewniając jednocześnie dobre napowietrzenie podłoża. Korzenie rosną pomiędzy porowatymi granulami pobierając z nich wodę i substancje pokarmowe i są jednocześnie optymalnie zaopatrzone w tlen.

Z kolei wermikulit, który stosuje się zamiennie z perlitem jest ilastym minerałem o żółto-oliwkowej barwie. Podobnie jak perlit, wermikulit działa spulchniająco i rozrzedzająco powodując znacznie korzystniejsze napowietrzenie systemu korzeniowego roślin, stymulując ich szybszy przyrost, co bardzo korzystnie wpływa na ich wzrost.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz