Translate this page

niedziela, 23 grudnia 2018

Jaki biohumus dla palm?

Wszyscy słyszeli o nawozach do roślin. Słyszeli też o biohumusie (wermikompoście, lub kompoście koprolitowym). Niestety, często oba te produkty są ze sobą utożsamiane, a jest to błąd. 

O ile nawozami nazywamy preparaty wzbogacone o różne związki chemiczno-mineralne ( m.in. P2O5, K2O, MgO, CaO, SO3) przeznaczone do zasilania rośliny w okresie marca - października, o tyle biohumus to naturalny kompost, którym dożywia się rośliny przez całą jesień i zimę co każde podlewanie (sama się o tym niedawno dowiedziałam od znajomego - specjalisty od bananowców). Jednak różnic między tymi dwoma preparatami jest więcej.

Biohumus w przeciwieństwie do nawozu jest preparatem organicznym, pochodzenia naturalnego. Wytwarzany w wyniku przetrawienia substancji organicznej, jak obornik, torf, kompost, odpady spożywcze, papier, trociny, czy osady ściekowe przez dżdżownice kalifornijskie. Dzięki temu jest dobrze wchłaniany przez rośliny. Nie grozi też przenawożeniem (kumulacją np. azotyn). Stosowanie biohumusu korzystniej wpływa na właściwości gleby i na jej zdolność do samooczyszczania się od skażeń chemicznych. Dodatkowo, biohumus posiada bogatą mikroflorę bakteryjną, z kolei nawóz - nie.
Jeśli chcesz zakupić biohumus zwróć uwagę na jego skład, bo często producenci nawozów umieszczają na opakowaniach duże napisy z nazwą "Biohumus", a dopiero gdy bliżej przyjrzysz się etykietce, doczytasz że biohumus jest tylko jednym ze składników takiego nawozu (pisze "nawóz typu..."). Tak więc takie mieszanki nawozowe organiczno - mineralne wcale biohumusem nie są, a producent celowo wprowadza Cię po prostu w błąd!


Oto biohumus firmy EkoDarPol. Nie jest to może stricte przeznaczony biohumus dla palm, ale z racji tego, że moja paczka z tymże biohumusem zaginęła, musiałam na szybko kupić w sklepie stacjonarnym taki, który (o dziwo jednak) był. //EDIT: paczka dopiero po całych dwóch tygodniach dotarła.
Nie, nie dostaję żadnej prowizji z tej firmy. Postanowiłam ją polecić, ponieważ jest to prawdziwy, naturalny certyfikowany biohumus który nie zawiera w sobie żadnej chemii, co też można przeczytać na etykietce.

Firma EkoDarPol posiada największą hodowlę dżdżownic kalifornijskich w Polsce. Dżdżownice hodowane są na pożywce przygotowanej z przefermentowanego obornika zwierząt kopytnych pochodzących z gospodarstw nieintensywnych, dzięki czemu powstający biohumus jest w pełni naturalny i dopuszczony rozporządzeniem unijnym do upraw ekologicznych. Taka pożywka przetwarzana jest przez dżdżownice na bogaty w składniki pokarmowe i mikroorganizmy nawóz. Następnie nawóz zostaje przygotowany w formie płynnej do sprzedaży. Nie ma on dodatku chemii, więc jest w 100% naturalny i bezpieczny. Z innych biohumusów mogę jeszcze polecić Humvit-Eko.

Biohumus standardowo stosuje się w rozcieńczeniu 1 nakrętka na 1 litr wody. Jest to głównie związane z oszczędnością. Jednak, gdy dana roślina jest chora, niedożywiona, wtedy podlewa się ją bezpośrednio czystym biohumusem bez rozcieńczania.

Dlatego, jeśli chcesz mieć zdrowe, czyste, z ekologicznej uprawy rośliny - stosuj biohumus. 😉

Źródło:
https://blog-ogrodniczy.pl/porady-ogrodnicze/ktory-biohumus-jest-prawdziwy/
https://poradnikogrodniczy.pl/biohumus.php

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz