Translate this page

czwartek, 6 września 2018

Jak podlewać palmy?

Każdy pasjonat palm wie, że oprócz światła, temperatury, wilgotności powietrza, podłoża oraz innych czynników bardzo istotnym elementem powodzenia w uprawie jest podlewanie. Ze względu na klimat, z jakiego pochodzą palmy, wymagają one aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, ale nie nasiąknięta wodą (nie przemoczona!). Aczkolwiek są gatunki, które nie lubią nadmiaru wilgoci (np. waszyngtonia, karłatka).

Metoda "palca"

Zatem, jak podlewać palmy, aby rosły nam zdrowo, a liście były soczyście zielone? Mimo, iż są to rośliny, które pochodzą z rejonów zwrotnikowych/podzwrotnikowych, a więc wilgotnych to nie jest wskazane, aby zalewać jest hektolitrami wody, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu panuje czasem temperatura niższa, niż 20 C. Najważniejszy jest umiar i metoda "palca". Na czym ona polega? Należy przed każdym podlewaniem wkładać palec do ziemi w doniczce na głębokość 5-6 cm i sprawdzać, czy bryła już przeschła. Jeśli tak, to podlewamy w taki sposób, aż woda przeleje się na podstawek. Następnie, po 15 minutach odlewamy nadmiar wody, która nie wsiąkła w donicę. Następne podlewanie wykonujemy w ten sam sposób, kiedy bryła dopiero przeschnie. Wszystko zależy od pory roku i temperatury otoczenia. W lato bryła będzie schła szybciej. W zimę należy ograniczyć podlewanie. Przy bardzo niskich temperaturach ograniczamy także zraszanie, gdyż może dojść do zgnicia rośliny.


Od góry, czy na podstawek?

Czasem ktoś zadaje pytanie, czy lepiej podlewać od góry, czy na podstawek? Są różne opinie i szkoły. Jedni radzą od góry, inni na podstawek. To zależy od gatunku palmy. Jeśli chodzi o palmę kokosową i inne tego typu gatunki, lepiej podlewać na podstawek, ponieważ orzech kokosowy w kontakcie z wodą może zgnić, a jest on głównym źródłem pokarmu dla palmy kokosowej.


Kiedy podlewać?

Najlepszą porą na podlewanie palm, jak i każdej rośliny jest ranek, kiedy jeszcze nie ma słońca lub wczesny wieczór. Nie wolno podlewać i zraszać palm w upały, gdyż promienie słoneczne i krople na liściach zadziałają, jak soczewka i poparzą liście, a woda z doniczki po prostu wyparuje.

Jaka woda do podlewania?

Do podlewania nie używamy "kranówy" ze względy na chlor i związki wapnia. Lepiej, gdy woda jest odstana przez 12h lub przegotowana. Można też użyć wody destylowanej, ale to już kosztuje. Dobra jest też woda odfiltrowana. Woda musi mieć temperaturę pokojową.

Tak wygląda zdrowa palma, której zapewnia się te wszystkie warunki (1,5 roczna Areca catechu):Brak komentarzy:

Prześlij komentarz