Translate this page

wtorek, 10 kwietnia 2018

Syagrus romanzoffiana - Queen palm

Dostałam jeszcze jeden prezent od znajomej - tajemnicze nasionko, które zapodziało jej się z poprzedniej podróży. Dlatego nie wiadomo, ile czasu ono ma i czy jest jeszcze zdatne do kiełkowania. Udało mi się je zidentyfikować. To queen palm - palma królowej, zwana inaczej Syagrus romanzoffiana. Mimo to, dałam je na 48 h do wody i do włókna kokosowego. Zobaczymy, czy coś wyrośnie.Syagrus romanzoffiana pochodzi z Ameryki Południowej, lecz jest powszechna także w innych lokalizacjach. To średniej wielkości palma dorastająca do około 10-15 m. Owoce są jaskrawo pomarańczowe, a 1-calowe owalne "daktyle" wiszą w imponujących 6-cio pęczkach, tworząc kolorowy obraz. Palma króloweska jest tolerancyjna, ale preferuje wzbogacone podłoże piaszczyste. Należy ją nawozić dwa razy w roku wiosną i latem z nawozem zawierającym mikroelementy, szczególnie mangan i potas. Niedobór tych mikroelementów powoduje stan zwany top frizzle, który powoduje, że liście wyglądają na postrzępione i rozdarte. Lubi stanowisko słoneczne, nawet gorące lub z odrobiną cienia.

Ekologia: jej owoce są poszukiwane przez ptaki, a także przez ssaki.Rozprzestrzenia się przez nasiona, które są rozpraszane przez nietoperze.
Wilgotność: wytrzyma suszę, ale należy podlewać ją z myślą o najlepszym wyglądzie i najszybszym wzroście.

Odporność: Strefy USDA 9-11.

Zimowanie: Roślina zamarza i umiera w temperaturze około 20 C. Chociaż z natury subtropikalna, palma królowej była uprawiana na całym świecie ze względu na jej niską tolerancję. Może przetrwać do -8 C (17 F). Z tego powodu stało się bardzo inwazyjna na całym świecie, obecnie często traktowana, jako chwast w wielu krajach, w tym w Australii. Kilka dekad temu palmie królowej nadano nazwę Cocos plumosa. Pod koniec lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych większość ekspertów zaczęła nazywać ją Arecastrum romanzoffianum. Teraz ta palma została umieszczona w rodzaju Syagrus, nazwa gatunku stała się romanzoffiana. Jej owoce są jadalne dla dzikiej przyrody, często poszukiwane przez ptaki.


Źródło:
http://www.palmpedia.net/wiki/Syagrus_romanzoffiana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz