Translate this page

czwartek, 12 kwietnia 2018

Dlaczego nasiona nie kiełkują?

Poniżej wklejam dosłowny cytat porady mojego znajomego Dave'a, który podzielił się swoją wiedzą na temat tego, dlaczego czasami nasiona palm nie kiełkują i co w takiej sytuacji zrobić. Dave jest znawcą wielu rzadkich gatunków palm i działa w stowarzyszeniu ich miłośników. Są to jego dokładne słowa przetłumaczone na język polski.

Są to nieco autobiograficzne przemyślenia. . . .
Dostajesz nasiona, może bezpośrednio z palmy w tym eleganckim tropikalnym kurorcie (z muzyką, ciałem kołyszącym się) lub w kopercie z daleka (dla pieniędzy lub za darmo), a nawet z palmy rosnącej na Twoim podwórku, którą kochałeś , pielęgnowałeś, czytałeś jej bajki na dobranoc przez lata. Sadzisz nasiona w gorączce oczekiwania. Muzyka gra, palmy się kołyszą. I nie rosną. Czekasz i nadal nic. Jesteś gotowy, aby wyrzucić doniczkę i jej zawartość do śmieci. . .
NIE NALEŻY. TEGO ROBIĆ!
Jeszcze nie!
Najpierw sięgnij do doniczki (lub torebki strunowej) i ściśnij nasiona między palcami. Jeśli są twarde, mogą nadal być dobre. Jeśli któreś zgniło, wyrzuć je. Jeśli wszystkie zgniły, wyrzuć je!
Ale te, które nie zgniły powinny pozostać w doniczce (lub torebce) i dać im jeszcze trochę czasu.
Oto ogólne porady, które uznałem za przydatne dla wszystkich lub prawie wszystkich nasion, które uprawiałem lub próbowałem uprawiać.
Sprawdź temperaturę. Powinno być około 85-95 F (29-35 C) Zbyt gorąco może być tak samo złe, jak zbyt zimno. Jednym wielkim wyjątkiem wydaje się być palma miodowa Jubaea chilensis, która powinna kiełkować w temperaturze 90 F (32 C). Kwestia ciepła jest często większym problemem, niż myślisz, szczególnie na północy Ziemi, w zimie. Przykryj doniczkę, jeśli musisz plastikową torbą (lub użyj metody torebki foliowej). Jeśli pojawi się na nim "pot", zwykle jest wystarczająco ciepło. Parapety zwykle nie są dobre, ponieważ na jednym z nich może stać się naprawdę zimno, nawet w ciepłym domu. Gzyms jest lepszy, lub półka z książkami.
Gleba powinna być wilgotna, ale nie przemoczona. Zazwyczaj powinna trochę przeschnąć między podlewaniem. Wyjątkiem są "palmy bagienne", takie jak Roystonea oleracea i "mieszkańcy pustyni", jak palmy z rodziny Brahea. Pierwsze są trochę bardziej mokre; drugie potrzebują gleby szybko drenującej.
Jeśli uważasz, że gleba nie jest w porządku, nie szkodzi - wyciągnij je i wsadź w glebę, którą uważasz za dobrą.
Najlepsza gleba to "ziemia uniwersalna", która absorbuje wodę, natychmiast spuszcza nadmiar i pozostaje wilgotna przez pewien czas. Generalnie zasiewam nasiona na głębokość około pół cala (1 cm).
Przygotuj się na czekanie. Kiedy byłem chłopcem, zasadziłem nasiona fasoli, a one pojawiły się za kilka dni! Palmy prawie wszystkie kiełkują przez wiele miesięcy. Rośliny pustynne kiełkują znacznie dłużej, niż rośliny tropikalne.
Więc dziel się przemyśleniami, zadawaj pytania i jeśli uważasz, że się mylę, popraw mnie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz