Translate this page

niedziela, 11 marca 2018

Chamaerops humilis: wysiew

11 marca 2018 roku wysiałam nasiona palmy karłatki (chamaerops humilis). Jest to niewielka, zbita palma ze sztywnymi, ciemnozielonymi, kolczastych liśćmi w kształcie wachlarza. To jedyna (oprócz kreteńskiej Phoenix Theophrastii) palma pochodząca z kontynentu europejskiego, występująca na skalistych, przybrzeżnych obszarach zachodniej części Morza Śródziemnego (Portugalia, Hiszpania, Francja, Algieria, Włochy, Libia, Maroko, Tunezja itd.). Jest blisko spokrewniona z azjatyckim Trachycarpusem.
 
Dorasta od 1 - 4 metrów wysokości. Tempo wzrostu jest wolne. Jeśli chodzi o mrozoodporność to najlepiej jej w strefie 8; dość dobrze w bardzo osłoniętym miejscu strefy 7, ale najlepiej z ochroną przed zimą poniżej około 15 C. Nie lubi zimnych, mokrych zim. Palma ta lubi stanowisko w pełnym słońcu do jasnego cienia. Potrzebuje dobrze odwodnionej gleby. Jest ona wyjątkowo odporna na suszę i tak naprawdę potrzebuje tylko wody podczas ciężkich suszy.

Istnieją dwa podgatunki; Chamaerops humilis var. argentea, Maroko. Chamaerops humilis var. humilis, Algieria, Baleary, Francja, Włochy, Libia, Maroko, Portugalia, Sardegna, Sycylia, Hiszpania i Tunezja.

W popularnej literaturze C. humilis var. argentea często była wymieniona pod nazwą C. humilis var. cerifera. Ta nazwa jest jednak późniejszą publikacją (1920, versus 1885, Lista kontrolna Kew Palms), więc nie jest poprawną nazwą dla odmiany.

Karłatka jest palmą, która wytwarza przyrosty od dolnego pnia więc często rośnie jako krzak. Karłatka rośnie bardzo wolno. Starsze rośliny bywają często mylone z palmą Trachycarpus Fortunei, która jest znacznie wyższa od karłatki i nie wykształca kolców na ogonkach liściowych. Od maja do listopada doskonale czuje się na balkonie lub tarasie. Palmę podlewamy umiarkowanie, zimą ograniczamy podlewanie. W tym okresie znosi też temperatury do -5 C. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni. Po zimie w zbyt ciepłym miejscu może być atakowana przez miseczniki i mszyce.1 komentarz:

  1. Dzień dobry! Widzę że sezon na nasiona w pełni :) . W związku z tym mam pytanie: który ze sklepów wybrać? Widzę że niektóre z nasion są ze dostawców za granicą. Czy opłaca się taki zakup? Bo wybór jest w prawdzie dużo większy, ale mam średnie zaufanie do zagranicznych firm.

    OdpowiedzUsuń