Translate this page

piątek, 1 grudnia 2017

Od czego zacząć hodowlę palm?

Decydując się na hodowlę palm, obojętnie jakich gatunków, czy to w domu, czy na tarasie, trzeba rozważyć pewne "za" i "przeciw" podobnie, jak przy zakupie żywego zwierzęcia. Dlaczego? Bo palmy to rośliny wymagające. Jeśli nie zapewnisz im od razu na starcie odpowiednich warunków, długo nie pożyją w Twoim domu. Zatem, zanim zakupisz sadzonkę, bądź nasiona trzeba rozważyć kilka kwestii:

  • ZAMYSŁ W GŁOWIE
Jak już pisałam, zanim zaczniesz hodowlę, należy dokładnie przemyśleć, czy będziesz wstanie zapewnić palmie/palmom odpowiednie dla nich warunki. Czy będziesz miał czas ich doglądać, opiekować się. Hodowla palm nie polega na wsadzeniu rośliny do byle jakiej doniczki i podlewania raz w tygodniu. Kto tak myśli, jest w wielkim błędzie.

  • ZAKUP ROŚLIN LUB NASION
Musisz rozważyć, czy masz fundusze na kupowanie nasion lub sadzonek palm. O ile kupienie jednego gatunku nie jest jakimś wydatkiem, o tyle zakupienie kilku gatunków nasion plus koszta wysyłki mogą już być dla kogoś konkretną kwotą. Trzeba też zwrócić uwagę, że w różnych sklepach sadzonki palm są w różnej cenie. Przykładowo mała sadzonka palmy areki catechu w centrum ogrodniczym może kosztować 40 zł, natomiast w popularnym markecie ok. 20. I tutaj znów ta sama sytuacja - jedna sadzonka nie jest tak kosztowna, jak kilka. A jeśli kupujemy w Sieci lub sprowadzamy nasiona i sadzonki rzadkich okazów z zagranicy to koszta wzrastają kilkakrotnie.

  • MIEJSCE 
Palmy to dosyć duże i rozłożyste rośliny. Zanim je kupisz lub wysiejesz musisz zdać sobie sprawę, że będą zajmować dużo miejsca, więc jeśli mieszkasz w małym mieszkanku, to raczej nie opłaca Ci się zakładać hodowli. Niemniej, nie oznacza to, że ktoś mieszkający w bloku nie może sobie pozwolić na zakupienie kilku sztuk, które nie urosną do jakiś mega rozmiarów. Palm jest tyle gatunków, że każdy może wybrać coś dla siebie. :)

  • SPRZĘT
Aby zacząć hodować palmy należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt m. in. w donice palmowe, odpowiednie podłoże, czyli ziemia dla palm lub włókno kokosowe, z mieszanką piasku, perlitu lub wermikulitu i torfu. Aczkolwiek wszystko zależy od gatunku danej palmy. Dodatkowo, potrzebne jest doświetlanie w okresie jesienno-zimowym. Są do tego przeznaczone specjalistyczne żarówki tzw. GROW LED, które wcale nie są tanie. Palmy w okresie jesienno-zimowym trzeba codziennie doświetlać. Im większe palmy, tym lampa musi być mocniejsza. Dodatkowo, warto też zaopatrzyć się w watomierz kontrolujący zużycie prądu, który przecież wcale taki tani w Polsce nie jest (zużycie można też obliczyć za pomocą tego kalkulatora). Poza tym trzeba zaopatrzyć się w nawóz dla palm, bądź też biohumus (najlepszy z dżdżownic kalifornijskich). 

Jak się zbierze do kupy te wszystkie czynniki związane z hodowlą tych pięknych, ale wymagających cierpliwości i poświęcenia roślin, to warto abyś się zastanowił, czy naprawdę jesteś wstanie podołać hodowli palm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz